Niedziela, 27 maja 2018, tydzień nieparzysty (21)
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny
Uniwersytet Łódzki
Facebook Aktualności RSS

Aktualności

ABSOLWENCI

Osiągnięcia naszych absolwentów

Jakub Wrąbel

Specjalista w Narodowym Banku Polskim, Centrum Informacji o Euro NBP

Studia na MSG miały fundamentalny wpływ na rozwój mojej kariery zawodowej i realizację marzeń. Kadra dydaktyczna stanowiąca wykładowców o ustalonym autorytecie naukowym posiadająca bogatą wiedzę praktyczną doskonale przygotowała mnie do wykonywanego zawodu. Warto podkreślić, że program kształcenia MSG ma wymiar wielopłaszczyznowy i skierowany jest na wszechstronny rozwój studenta co ułatwia stawianie pierwszych kroków w karierze zawodowej zarówno w przedsiębiorstwach międzynarodowych jak i instytucjach finansowych.

 

Zachęcam do studiowania Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

 

 

Mateusz Adamkiewicz

Analityk Rynków Finansowych w X-Trade Brokers DM S.A.

Studiowanie MSG zdecydowanie poszerza horyzonty i gruntownie zwiększa wiedzę ekonomiczną. Zajęcia pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące we współczesnym świecie, nie tylko pod kątem teoretycznym. Oprócz analizy procesów takich jak globalizacja czy integracja europejska studenci mają okazję poznać zasady funkcjonowania rynku kapitałowego, korporacji międzynarodowych, a także nabyć umiejętności takie jak badanie sprawozdań spółek giełdowych czy tworzenie biznesplanów. Już w trakcie studiów miałem okazję wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, pracując dla największego brokera walutowego w Polsce. Zdecydowanie nie żałuję wyboru MSG i gdybym ponownie miał decydować o kierunku studiów, mój wybór by się nie zmienił.

Iza Kalinowska 
Studium Doktoranckie Ekonomii, zakwalifikowana na staż naukowy do ChRL.

Czy Twoim zdaniem warto studiować na EKSOCu, dlaczego?

Ukończenie studiów na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ daje niepowtarzalną okazję do zrobienia kariery w Polsce oraz, a może przede wszystkim poza jej granicami. Wydział jest platformą wymiany doświadczeń łódzkich biznesmanów ze studnetami. Studiowanie na tym Wydziale było dla mnie strzałem w dziesiątkę.

Czy brałaś udział w działalności kół naukowych?

Podczas studiów byłam członkiem studenckiego koła naukowego TIAL. Z członkowstwem wiążę się wiele niesamowitych wspomnień. To dzięki organizacji, pierwszej w życiu konferencji Chiński smok na zachodnim podwórzu, miałam możliwość poznania wielu specjalistów zajmujących się problematyką związaną z pozycją ChRL na rynku światowym. Chiny bowiem znajdowały się i znajduję w centrum moich zainteresowań.

Jaki kierunek studiowałaś na naszym Wydziale i dlaczego akurat na ten się zdecydowałaś?

Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym studiowałam Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Wybrałam właśnie ten kierunek studiów, gdyż w przyszłości chciałabym rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie polsko-chińskiej współpracy gospodarczej.

Byłaś na stypendium zagranicą

Podczas studiów byłam na wymianie międzynarodowej w Niemczech, odbyłam również roczny wyjazd do Chin w ramach stypendium naukowego. W ramach stypendium miałam możliwość mieszkania w dwóch największych miastach w Chinach: w Pekinie i Szanghaju, dzięki czemu lepiej poznałam kulturę i obyczaje Państwa Środka. Dodatkowo odbyłam praktykę studencką w Ambasadzie RP w Pekinie i Konsulacie Generalnym RP w Szanghaju, gdzie miałam sposobność zapoznania się z ogólnymi zasadami funkcjonowania placówek dyplomatycznych oraz ich udziału w tworzeniu wizerunku i promocji Polski w chińskich kręgach decyzyjnych i opiniotwórczych.

Jakieś marzenia...?

Moim marzeniem jest biegła znajomość języka chińskiego :-)

Michał Kędzia
Enterprise Investors 

Skąd pomysł żeby studiować właśnie na EKSOCu?

Tradycja dawnego "HZ" czyli Handlu Zagranicznego, sława Łódzkiej Szkoły Ekonomii. Nie bez znaczenia był też fakt, że jestem rodowitym Łodzianinem i poniekąd EKSOC stanowił dla mnie naturalną uczelnię pierwszego wyboru.

Jaki kierunek studiowałeś?

Studiowałem dwa kierunki - Stosunki Międzynarodowe i Finanse i Bankowość, teraz oba kierunki nazywają się nieco inaczej. Tworzą całkiem ciekawe połączenie. Szeroka wiedza o świecie na i bardziej narzędziowe podejście. Patrząc z perspektywy - wybrałbym teraz jeszcze raz tak samo.

Jesteś współzałożycielem jednego z kół naukowych, SKN Inwestor, czego nauczyła cię ta działalność?

Przede wszystkim uzmysłowiła mi co oznacza siła zespołu. Inwestora założyłem wraz z kilkoma przyjaciółmi ponieważ na Uniwersytecie Łódzkim brakowało pomysłu na bezbolesny transfer aktywnych studentów i absolwentów do świata biznesu i finansów. Dzięki profilowi Inwestora - bardzo nietypowemu jak na koło naukowe, zdecydowanie bardziej przypomina on Brytyjskie Students Investment Associations - świadomość na temat tego co można robić po studiach wśród studentów ostatnich lat znacząco wzrosła. Do dzisiaj SKN Inwestor pozostaje jedyną tego typu organizacją w Łodzi i jedną z bardzo niewielu w Polsce. Mam nadzieję, że coraz więcej osób pójdzie dzięki niemu wydeptaną przez założycieli drogą;)

Byłeś na stypendium zagranicą? Gdzie? Jeśli tak to jakie to było dla Ciebie doświadczenie?

Byłem przez kilka miesięcy na London School of Economics and Political Science (LSE). W skrócie wspomnienia stamtąd opisałbym w jednym zdaniu: wyjątkowe doświadczenie, rzetelnie podana wiedza i niesamowicie ambitne otaczające mnie środowisko. Niezła szkoła życia - polecam.

Gdzie można spędzać czas w tzw. okienkach podczas zajęć?

Bagdad, Bagdad i jeszcze raz Bagdad;)

Kilka lat temu skończyłeś EKSOC, pracujesz w zawodzie, czym się zajmujesz?

Na samym początku kariery zajmowałem się rozwojem produktów inwestycyjnych w mBanku. Potem doradztwem przy fuzjach i przejęciach w Ernst&Young w Warszawie. Teraz pracuję dla funduszu private equity Enterprise Investors, też w Warszawie.

Jak Twoim zdaniem absolwenci EKSOC odnajdują się na rynku pracy?

Świetnie, o ile realistycznie acz odważnie oceniają swoje możliwości i bez kompleksów patrzą w przyszłość. Nie dajmy się zaszufladkować wyłącznie jako "outsourcingowcy" bądź logistycy z miasta Czterech Kultur! Bardzo ważna jest odwaga i zdeklarowana chęć do osiągania swoich wymarzonych celów.

Jakie masz plany na przyszłość?

Sądzę, że niedługo czas zacząć "dorosłe" życie jeśli o to pytasz;) Nie oznacza to jednak, że pozbędę się ze swojej codzienności mocnych wrażeń i tego wszystkiego co zapewnia mi odpowiednią dawkę testosteronu i motywacji do dalszego rozwoju i optymistycznego patrzenia w przyszłość.

Mariusz Mikołajczyk
licencjonowany menedżer FIFA

Jesteś obecnie najmłodszym menedżerem FIFA, to ogromny sukces, proszę opowiedz jak zdołałeś go osiągnąć w tak krótkim czasie po skończeniu studiów?

Zawsze moim głównym zainteresowaniem był sport, więc siłą rzeczy wiedziałem, że coś w tej dziedzinie w przyszłości będę robił. Od ponad 10 lat prowadzę z powodzeniem drużynę piłki halowej TV-Sat Magazyn, która jest aktualnym mistrzem naszego województwa w futsalu. Chciałem pójść dalej i zająć się piłką profesjonalnie. Zdałem w PZPN egzamin na licencjonowanego menedżera FIFA ds. piłkarzy i otworzyłem własną działalność pod nazwą Global Management.

Z pewnością jest to bardzo ciekawy zawód, opowiedz proszę na czym polega Twoja praca?

Generalnie praca menedżera opiera się na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży piłkarzy między klubami piłkarskimi. Ja jako menedżer monitoruje rynek, wyszukuje talenty i podpisuje z nimi umowy menedżerskie. To ode mnie zależy jak potoczy się ich dalsza kariera piłkarska. Moja praca wiąże się z ciągłymi podróżami po Polsce i Europie. Czasami nad jednym transferem pracuje się pół roku, więc nie jest to łatwa branża, ale tym bardziej chcę się w niej realizować.

Studiowałeś na Wydziale Ekonomiczno- Socjologicznym, jak wspominasz czas studiów?

Studia na EKSOCU wspominam bardzo dobrze. Dużo świetnej zabawy i oczywiście nauki.
Od samego początku studiów udzielałem się w samorządzie studenckim. Wspólnie z kolegą wymyśliliśmy i zorganizowaliśmy pierwsze Dni EKSOCU, które jak widzę wpisały się bardzo dobrze w życie wydziału. Podczas studiów byłem na półrocznym stypendium we Francji w ramach programu Sokrates Erasmus.

Jakie masz hobby?

Przede wszystkim praca to jednocześnie moje hobby. Cieszę się, że to co robie sprawia mi aż taką przyjemność. Poza tym interesuje się motoryzacją i muzyką.

Jakie masz plany na przyszłość związane z zawodem?

Chciałbym w ciągu kilku lat znacznie rozwinąć działalność menedżerską. Poszerzyć kontakty za inne kraje i mieć kilku piłkarzy w klubach zachodnich.

Żelisław Żyżyński 
Reporter piłkarski w Canal+

W którym roku skończyłeś Wydział Ekonomiczno-Socjologicznym i jaki kierunek studiów?

Nasz wspaniały Ek-Soc skończyłem w 2001 roku a kierunek nazywał się "Międzynardowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne", choć większość wykładowców mówiła o nim do nas, jako o "elitarnym Handlu Zagranicznym". Mile to łechtało naszą próżność, nie powiem...

Wiemy, że karierę rozwijasz w mediach, mógłbyś krótko opowiedzieć czym się jak do nich trafiłeś?

Pisać do gazety - wtedy do świetnego, mającego 50-letnią tradycję a nieistniejącego już dziś niestety krakowskiego, choć ogólnopolskiego "Tempa" - zacząłem już w drugiej klasie licealnej, więc długo przed studiami wiedziałem, co chcę robić. Skoro nie udało mi się kopać piłki na dobrym poziomie (szczytowe osiągnięcie to występy w juniorach Startu Łódź), postanowiłem o piłce pisać i opowiadać. A że zacząłem dość wcześnie, było mi na pewno łatwiej. Od początku wiedziałem, co chcę robić i co mnie pasjonuje.
W szkole podstawowej startowałem też z powodzeniem w konkursach matematycznych, uznałem więc, że studia ekonomiczne są tymi, które mogą pomóc mi najbardziej się rozwinąć. W redakcjach wcale nie ceni się ludzi po dziennikarstwie - bo mają złe nawyki, znają wszystko z teorii, często mylnej, a nie praktyki. Uznałem, że praktyki mi brakować nigdzie nie będzie, a dodatkowy kierunek - ekonomia - zawsze może się przydać. Podobało mi się też, że na MSGiP były dwa języki, angielski i niemiecki. Pierwszy znałem bardzo dobrze, była więc szansa doszlifować wersję "biznes", a po niemiecki się przyzwoicie porozumiewałem, więc była szansa go utrwalić. Żałowałem, że nie było do wyboru hiszpańskiego...
W czasie studiów, na drugim chyba roku, dostałem etat w "Przeglądzie Sportowym". Pracowałem jako korespondent, dałem więc radę pogodzić pracę ze studiami. Choć w PS wiele osób nie dawało mi szans :-)

Na czym polega Twoja praca?

Po powrocie z Igrzysk w Pekinie zacząłem pracować w telewizji Canal+, w PS zostając tylko jako współpracownik. Piszę nadal teksty, obecnie częściej publicystyczne niż informacyjne. Jako korespondent musiałem mieć jako pierwszy sportowe informacje w regionie, dziś raczej komentuję i uważam na newsy siatkarskie - bo tym w PS się teraz zajmuję.
W C+ jestem reporterem piłkarskim. Każdy weekend to najczęściej wyjazdy na trzy mecze, podczas których wykonuję różne rodzaje pracy typowo telewizyjnej: wywiady, skrót z meczu, montaż relacji. W większość weekendów komentuję również jeden mecz, najczęściej Ekstraklasy.

W jakim stopniu skończone przez Ciebie studia pomagają Ci w obecnej karierze?

Dają dystans i punkt odniesienia. Gdy piszę lub mówię o ekonomii w sporcie jest mi łatwiej, a to coraz bardziej powszechny temat. Rozumienie praw runku pomaga zrozumieć też, jak działają profesjonalne kluby piłkarskie i ich menedżerowie.

Jak wspominasz studia na naszym wydziale?

To był piękny okres w moim życiu. Było wesoło, poznawało się świetnych ludzi, a - last but not least - naprawdę można było się czegoś nauczyć. To niesamowicie przyjemne studia - bo interesujące i bazujące na rozumieniu a nie wkuwaniu. Stąd czas na wiele dobrych imprez... Zaraz po zakończonej nauce rzecz jasna ;-)

Skąd pomysł żeby studiować akurat ten kierunek i komu byś go polecił?

Skąd pomysł to już niejako wyjaśniłem. Ten kierunek - bo były tu dwa języki i wyglądał na najambitniejszy i najciekawszy ze wszystkich na Ek-Soc-u. Poleciłbym go każdemu, kto interesuje się ekonomią, polityką i lubi myśleć. Te studia naprawdę rozwijają.

Co lubisz robić wolnym czasie?

Podróżować. Tę ankietę wypełniam podczas trzytygodniowych wakacji w Portugalii, ale okazję do wielu podróży stwarza mi także moja praca. Moja dewiza życiowa brzmi "Ciężko pracować, dobrze się bawić i nie zauważać różnicy". Często więc trudno powiedzieć, czy jak oglądam w wolnym czasie mecz, to... dokształcam się zawodowo czy wypoczywam? ;-) Lubię też bardzo czytać i czynnie uprawiać sport. Grywam regularnie w koszykówkę i piłkę nożną.

Jakie masz plany na przyszłość?

Przyszłość jest teraz. Nie chcę nic zmieniać poza ciągłym stawaniem się lepszym w tym, co robię. Uważam, że mam wymarzoną pracę. W tym roku zamierzam wreszcie nauczyć się hiszpańskiego.

Marek Belka

Urodził się 9 stycznia 1952 w Łodzi. W 1972 r. ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim i podjął pracę w Katedrze Ekonomii tej uczelni. W 1978 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1986 r. habilitował się. Od 1986 r. związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1978–1979 i 1985–1986 odbył staże naukowe w Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie w Chicago, zaś w 1990 r. w London School of Economics. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Opublikował ponad 100 prac naukowych, poświęconych głównie teorii pieniądza oraz polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej. Jest także członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

Od lat 90. XX w. pełnił szereg ważnych funkcji publicznych w kraju i za granicą. W 1990 r. został doradcą i konsultantem w Ministerstwie Finansów, a następnie Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Centralnym Urzędzie Planowania. W 1996 r. objął stanowisko konsultanta Banku Światowego. W latach 1994–1996, był wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów, a następnie doradcą ekonomicznym prezydenta RP.

Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów: w 1997 r. w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001-2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004-2005 był premierem rządu RP.

Od 2006 r. był sekretarzem wykonawczym Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE), a od stycznia 2009 r. dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej pełnił również funkcję szefa koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku (2003) a następnie dyrektora ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, gdzie odpowiadał m.in. za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką (2003-2004).

W dniu 10 czerwca 2010 r. prof. dr hab. Marek Belka został powołany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął w dniu 11 czerwca 2010 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP.

W styczniu 2011 r. prof. Marek Belka został wybrany na trzyletnią kadencję do Komitetu Sterującego Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB). Od listopada 2011 r. pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu Rozwoju Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Od czerwca 2012 r. jest Przewodniczącym Komitetu Sterującego Inicjatywy Wiedeńskiej 2, a od maja 2013 r. członkiem/Central Bank Governance Group/działającej w ramach Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei (BIS).

Jacek Saryusz-Wolski 

Łodzianin, Ukończył Handel Zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim. Był jednym z założycieli i pierwszym przewodniczącym koła naukowego TIAL. Doktor ekonomii, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, od początku lat 80. XX w. należał do opozycji demokratycznej, jako zastępca rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej oraz sekretarz Rady Programowej Ośrodka Badań Społeczno-Zawodowych przy łódzkim Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” (1980-1981).

Był pierwszym ministrem ds. europejskich Wolnej Polski, jednym z architektów oraz negocjatorów stowarzyszenia i członkostwa Polski z Unią Europejską. W 2004 r. jako Poseł do Parlamentu Europejskiego Ziemi Łódzkiej został pierwszym polskim wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a następnie w 2007 r. pierwszym Polakiem, który objął stanowisko szefa komisji spraw zagranicznych PE. Od 2005 r. jako jedyny Polak sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, największej europejskiej partii politycznej.

Założyciel Urzędu Integracji Europejskiej, Kolegium Europejskiego w Natolinie i Instytutu Europejskiego w Łodzi. Komandor Orderu Polonia Restituta oraz Kawaler Francuskiej Legii Honorowej, uhonorowany ukraińskim Orderem Za Zasługi oraz gruzińskim prezydenckim Orderem Św. Jerzego.

Jerzy Pruski

Urodził się w 1959 r. w Pabianicach. Ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim. W 1989 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zakresie makroekonomii, teorii polityki makroekonomicznej, finansów i bankowości. Od 1983 był zawodowo związany z Katedrą Ekonomii UŁ. Odbywał staże naukowe na Uniwersytetach Oslo w Norwegii i Windsor w Kanadzie.

W latach 90. pracował w LG Petro Bank S.A., m.in. jako wiceprezes zarządu. W latach 1998–2004 zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej I kadencji. Od marca 2004 r. do stycznia 2008 r. pełnił funkcję pierwszego zastępcy prezesa NBP. W kwietniu 2008 r. został powołany na stanowisko prezesa zarządu PKO BP. We wrześniu 2009 r. został prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 30 sierpnia 2010 objął funkcję przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego, a od 12 października 2010 jest doradcą Prezydenta RP ds. ekonomicznych.

Paweł Samecki

Łodzianin, urodzony w 1958 r. W 1981 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1988 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. W latach 80. pracował jako asystent i następnie adiunkt na UŁ. W 1990 r.  odbył staż naukowy w London School of Economics.

W latach 1991–1996 był dyrektorem Departamentu Pomocy Zagranicznej w Urzędzie Rady Ministrów. Od 1997 r. do 1998 r. zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Następnie do 2002 r. sprawował urząd podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Od kwietnia 1999 r. przez rok pełnił obowiązki sekretarza KIE (tzw. ministra do spraw europejskich).

W latach 2002–2003 pracował jako koordynator w Kolegium Europejskim w Natolinie. Później objął stanowisko dyrektora Departamentu Zagranicznego w Narodowym Banku Polskim, od 2004 r. do 2009 r. był członkiem zarządu NBP.

4 lipca 2009 r. został polskim komisarzem w Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej po rezygnacji Danuty Hübner (na okres do końca jej kadencji). 14 września tego samego roku jego kandydaturę zatwierdził Parlament Europejski

W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek prezesa NBP Marka Belki, powołał Pawła Sameckiego na członka zarządu NBP (z dniem 3 marca 2014)

Ewa Ośniecka-Tamecka

Jest absolwentką Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego (uzyskała tytuł magistra w Katedrze Handlu Zagranicznego w 1987 r. oraz w Katedrze Obrotu Towarowego i Usług w 1988 r.). Od 1988 r. do 1991 r. była pracownikiem naukowym UŁ.

W 1991 r. została mianowana doradcą ministra w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej w ówczesnym Urzędzie Rady Ministrów. Od 1992 r. do 1996 r. sprawowała funkcję dyrektora Gabinetu Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej, a także dyrektora jednostki zarządzającej programem PHARE Sierra. W latach 1997-2000 kierowała fundacją Centrum Europejskie Natolin. Od 2000 r. do 2001 r. była szefem Gabinetu Politycznego Przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej. Od 1 marca 2006 r. do 31 maja 2006 r. była podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, od 13 kwietnia 2006 r. do 16 sierpnia 2007 r. była sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej i wiceprzewodniczącą Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. Od 31 maja 2006 r. do 16 sierpnia 2007 r. była sekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (tzw. "minister ds. europejskich"). Od września 2007 r. jest prorektorem Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Andrzej Sapkowski

Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Od 9 lipca 2008 r. jest honorowym obywatelem tego miasta. Jest absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomistą (ukończył kierunek Handel Zagraniczny). Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w „Fantastyce”. Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku „Fantastyka”). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), powieść Żmija oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (drugi, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzany autor w historii tej nagrody) za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). W czerwcu 2009 r. został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves – angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie Krew elfów.

Jego książki zostały w sumie przetłumaczone na 15 języków: słowacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, angielski, fiński, serbski, włoski, szwedzki, bułgarski oraz ukraiński. Jest drugim, po S. Lemie, najczęściej tłumaczonym polskim autorem fantastyki. W 2012 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.

Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin (6 zeszytów w l. 1993-1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński powstała komputerowa gra RPG Wiedźmin, której premiera miała miejsce 26 października 2007 roku, której Andrzej Sapkowski był konsultantem oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, wydanej 17 maja 2011 roku. Warszawskie studio CD Projekt RED planuje wydać grę Wiedźmin 3: Dziki Gon w lutym 2015 roku.

Michał Kędziaviceprezes Enterprise Investors

Dariusz Krzewina

Prezes Zarządu PZU Życie SA

Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych w zakresie ubezpieczeń w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Od wielu lat związany z branżą ubezpieczeniową. Od września 1993 r. do sierpnia 1998 r. był zatrudniony w PZU Życie, gdzie pełnił funkcję Naczelnika Wydziału Sprzedaży, Zastępcy Dyrektora oraz Dyrektora Biura Ubezpieczeń. W latach 1997-1998 pełnił również funkcję członka Zarządu PZU Życie SA. Był także m.in. Prezesem Zarządu oraz Dyrektorem Sprzedaży Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SAMPO S.A., a także członkiem Zarządu STUnŻ Ergo Hestia SA. Od lutego 2010 r. pracował jako Dyrektor Grupy PZU. W marcu 2013 r. został Członkiem Zarządu PZU. Odpowiada za ubezpieczenia grupowe, zdrowotne, administrację i Sieć Grupy PZU.

Jarosław Kroc

Dyrektor Zarządzający i Prezes polskiego oddziału Accenture

Jest łodzianinem. Ukończył Handel Zagraniczny na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. Swoją karierę w Accenture rozpoczął w 1989 r. (wtedy jeszcze Arthur Andersen i Andersen Consulting). Pracował m.in. w Londynie i Madrycie. Jego wieloletnie doświadczenie w Accenture obejmuje wdrożenie kilkudziesięciu projektów z zakresu doradztwa biznesowego, zarządzania i integracji systemów informatycznych dla czołowych polskich i zagranicznych instytucji finansowych. Pracując w Accenture, ukończył Executive MBA w szkole zarządzania Kellogg przy Northwestern University w Chicago.

Od 2002 r. Jarosław Kroc jest Dyrektorem Zarządzającym i Prezesem polskiego oddziału Accenture, globalnej firmy świadczącej usługi z zakresu konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu.

Maria Karasińska

Od 1993 r. wieloletnia Dyrektor Instytutu Europejskiego w Łodzi, ukończyła z wyróżnieniem ekonomię ze specjalnością Handel Zagraniczny na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studia Podyplomowe w Centre des Etudes Européennes w Nancy (Francja); jest doktorem nauk ekonomicznych w zakresie międzynarodowych stosunków ekonomicznych oraz Profesorem Tytularnym Katedry Jean Monnet; w latach 1997 – 1998 była v-ce prezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych a w kolejnych latach 1998 – 1999 Sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej; nagrodzona między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za zasługi dla rozwoju Regionu oraz Złotą Odznaką Miasta Łodzi.

Szymon Midera

Prezes Zarządu Banku Pocztowego SA

Odpowiada za obszar zarządzania strategicznego.

Powołany na Prezesa Zarządu w marcu 2015 r. Od stycznia 2015 r.
p.o. Prezesa Zarządu Banku Pocztowego. Wcześniej, od lipca 2008 r., Wiceprezes Zarządu odpowiadający za obszar biznesu i sprzedaży, marketing oraz skarb. Przez 7 lat związany z BRE Bankiem, m.in. jako Dyrektor Biura Marketingu i Rozwoju Biznesu mBanku (2007-2008) oraz Wicedyrektor Departamentu Marketingu i Relacji Inwestorskich BRE Banku (2005-2007).

Absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych oraz etnologii Uniwersytetu Łódzkiego.  Ukończył również  Executive MBA Program w PAM Center na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego organizowanego przy współpracy z Towson University oraz Robert H. Smith School of Business, jak również Advanced Management Programme, INSEAD, we francuskim Fontainebleau.

Źródło: https://www.pocztowy.pl/o-nas/zarzad-banku/


Do góry
wersja do druku
Darmowy licznik odwiedzin
Copyright © 2012 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
strony internetowe Łódź